четвер, 26 липня 2018 р.

Урок літературного читання в 4 класі









  • Урок літературного читання в 4 класі
  • Тема : Життя і творчість Ліни Костенко. Краса і почуття.
  •  ( Л. Костенко « Здивовані квіти», « Красива осінь вишиває клени»,
  • « Осінь,ось вона осінь» )

  • Мета: ознайомити з життям та творчістю Л.Костенко, її поезіями; вчити вслухатися в тексти поезій і на їх основі  сприймати і розуміти красу природи і людських почуттів; розвивати уміння читати поезії, образне мислення, мовлення, літературні здібності, уміння аналізувати і порівнювати зміст поезій; виховувати любов до художнього слова, природи; чисті,відверті почуття.
  • Обладнання:правила роботи в команді, скоромовки, малюнки, музичний супровід
  • Хід уроку:
  • І. Організація класу.

  • ІІПовідомлення теми і мети уроку. Мотивація.
  • –Сьогодні на уроці ми будемо працювати в командах. Ознайомимося з відомою українською поетесою Ліною Костенко та її творами,(нагадати про вірш «Шипшина важко віддає плоди…» ,  дізнаємось про птахів України. За кольорами листочків,які ви обрали, ми об’єднаємося в 3 команди. Перш, ніж починати працювати, пригадаємо правила роботи в команді. Ми не змагаємось, а працюємо разом. Результатом нашої роботи буде гарне дерево, яке ми прикрасимо листочками.
  • ІІІ. Актуалізація опорних знань учнів:
  • Вправи на розвиток читацьких навичок:
  • -Читання скоромовки ( кожній команді окремо, одночасно)
  • Бабин біб розцвів у дощ.
  • Буде бабі біб у борщ.
  • У діброві — дуби,
  • Під дубами — гриби,
  • Трава — між грибами,
  • Хмарки — над дубами.
  • - Розшифруй ознаку. Якої пори року ця ознака? ( відповідає той, в кого зірочка)
  • - Саме осінь надихала автора на створення гарних віршів. Що ми будемо  вчитися відчувати, читаючи вірші Ліни Костенко ? Про це ви дізнаєтеся, коли «розшифруєте» цей рядок :
  • « Чиючита шівір ниЛі стеКонко итчувідваєш сукра і токсму ніхосінв ааклерей» (відповідає той, в кого 0)
  • ІV. Основна частина
  • 1)    Але, щоб відчути красу віршів, красу художнього слова , спочатку треба  познайомитися з життям та творчістю поетеси . І в цьому нам допоможуть тексти, що є на ваших столиках.
  • (Читання учнями біографії Ліни Костенко.)
  • Перевірка розуміння прочитаного у вигляді вікторини ( продовж речення):
  • -Ліна Костенко народилася…(19 березня 1930 року) , зараз їй (88 років)
  • -Батьки її були…( вчителями).
  • -Батько знав (12 мов)
  • -Дід …(розмальовував церкви)
  • -Під час Великої Вітчизняної війни Ліна (почала писати  вірші не на папері, а на стінках окопу)
  • - Перший вірш було надруковано, коли (їй було 16 років, у газеті)
  • -Після школи вчилася (в Київському педагогічному інституті, потім - Московському  літературному)
  • -Твори автора друкували (в різних країнах)
  • -Зараз вона живе ( в Києві)
  • (нагорода- по листочку)
  • 2 ) Робота над віршами:
  • Учні кожної команди уважно читають вірш. ( кожна команда- 1 вірш)
  • -Розгляньте  акварелі, що їх зобразив художник. Оберіть ту, яка на думку вашої команди, відповідає настрою вірша. ( обирає той, в кого ♥).
  • А) Робота над віршем « Здивовані квіти»
  • Учні кожної команди читають вірш ланцюжком, інші слідкують.
  •  Виступ  І групи :  вірш « Здивовані квіти».
  • -         Зараз « ланцюжком» учасники групи ще раз прочитають цей вірш ( по 2 рядки кожен ) Словникова робота:  - Які слова не зрозумілі?  сю, тобто цю ) яких птахів згадували у вірші? Розгляньте сойку. Найчастіше сойки оселяються в листяних і мішаних лісах,  В Україні — осілий птах Полісся, Лісостепу, Карпат.Довжина тіла – 31-35 см
  • Тривалість життя - 18 років.  Всеїдний птах, сойка охоче поїдає всілякі насіння і ягоди, в тому числі ожину і кукурудзу, але для неї немає не світлі кращих ласощів, ніж жолуді. Восени вона їх старанно збирає і закопує в землю, роблячи запаси на зиму. Її комори найчастіше приховані під корінням дерев, в тріщинах кори або під шаром опалого листя; в такий же спосіб птах ховає лісові горішки . За один раз сойка може перенести в дзьобі й волі до 12 жолудів. Поживним доповненням слугують різні комахи: жуки, оси, цвіркуни, їх личинки й павуки. У сезон гніздування сойки не проти підживитись яйцями та пташенятами, викраденими з чужих гнізд.
  • Круча- Високий стрімкий берег; урвище.(Той, в кого трикутник)
  • Перевірка розуміння прочитаного:
  • -         Яка тема вірша?
  • -         Основна думка вірша?(Розповісти, чим були здивовані квіти)
  • -         Настрій у віршику? Емоція? (здивування)
  • -         Які художні засоби використовує автор?
  • -         Знайдіть у  тексті порівняння, епітети, слова в переносному значенні.
  • -         Читання вірша луною.
  • -         Яке звуконаслідування? (с, ч, створюють образ осінньої ночі).
  • -         До якого місяця можна віднести цей вірш?
  • Б) робота ІІ Команди- вірш  «Красива осінь вишиває клени».
  • -Читання вірша учасниками команди.
  • -Які почуття викликав у вас цей вірш? — Що ви уявляли, слухаючи його?
  • Словникова робота- надкльовані –Клюючи, відривати шматочки чого-небудь в одному або кількох місцях. (трикутник)
  • Все одно- байдуже
  • Втіха- радість, приємність.
  • РОБОТА З КЛАСОМ:
  • *  Аналіз змісту вірша з елементами вибіркового читання
  • - У які кольори осінь пофарбувала клени?
  • - Кому байдуже якими стануть дерева?
  • - Знайди в тексті вірша слова, за допомогою яких Л. Костенко зображує осінь, листя як живих істот?
  • - Якими словами поетеса передала красу осені?
  • - Чому осінь красива, а настрій невеселий?
  • - Що хотіла показати поетеса?
  • Яка інтонація при читанні цього вірша? ( благання)
  • Фізкультхвилинка
  • В) Робота з ІІІ командою:
  • - Читання вірша учасниками команди.
  • Який настрій цього вірша?
  • Словникова робота -
  • Брама - великі ворота
  • Серп - знаряддя для зрізання злаків і трав, що складається із закругленого леза (як правило сталевого), що звужується, і короткої дерев'яного руків'я. Серп є одним з якнайдавніших знарядь людини і символом хліборобства.(малюнок)
  • Чорногуз – лелека, боцюн, бузько, бусол. У середині серпня лелеки збираються у зграї і відлітають у теплі країни. Іноді збори тривають до середини жовтня. Летять пернаті на великій висоті, приземляючись і роблячи зупинки на ніч.. Існує кілька напрямків, в яких рухаються птиці, рятуючись від морозів. Одна з країн, де зимують лелеки - Африка
  • В природі побачити перепілку, яка сидить або бігає майже неможливо, оскільки тримається вона в траві й рідко виходить на відкриті місця. Перепілка звичайна єдиний перелітний птах серед курячих. З настанням холодів перелітає на південь. . Основна маса перепілок з України зимує в Африці і Західній Азії, але окремі птахи досить регулярно залишаються на зиму на узбережжі Чорного і Азовського морів. Іноді вони живляться і насінням культурних рослин, найчастіше просом і гречкою. Осінній переліт починається в кінці серпня. У вересні на півночі України і в жовтні на півдні масовий переліт перепілок закінчується, але окремі птахи трапляються до початку листопада. Летять перепілки вночі, звичайно низько над землею (і тому часто розбиваються об електричні дроти), а вдень тримаються в не скошеній траві, бур'янах, під кущами, на полях кукурудзи , тощо. 
  • Читання учнями інших команд.
  • -Який цей вірш? (Прощання)
  •  Як поетеса описує початок осені?
  • — Що сказано про цвіркунів і перепілочок?
  • — Якими словами поетеса описує відліт чорногузів?
  • — Прочитайте питальні речення.
  • — З яким почуттям їх слід читати?
  •  - Назвіть спільнокореневі слова серед слів другого рядочку.
  • V. Підсумок уроку
  • -Молодці, ми плідно опрацювали. Отже, щоб дерева стали гарними, ми швиденько дамо відповідь на питання. Правильна відповідь дає змогу повісити листочок на дерево.
  • Домашнє завдання- виразно читати вірші, намалювати акварелі за бажанням.





Конспект інтегрованого уроку природознавство - українська мова "Карпатські гори. Типи текстів"




Тема. Гори. Карпатські гори.
Мета. Продовжити формувати. поняття "гори"; розкрити залежність природи гір від їхньої висоти; ознайомити учнів з характерними особливостями Карпатських гір, географічним положенням,
                       .                                  .                        .
кліматом, рослинним і тваринним світом, корисними копалинами,
працею людей. Виховувати любов до Батьківщини, бережне ставлення до природи. Розвивати спостережливість, уяву, уявлення, пам' ять, мислення, творчість.
Обладнання. малюнки, карта України .

Хід уроку
Організаційний момент. Підготовка учнів до активного, свідомого засвоєння знань.
Всі сідаємо тихо – тихо.
                    Домовляємось не шуміти.
                    Руку гарно піднімати
                    І знання нові сприймати.
-         Яким би ви хотіли бачити сьогоднішній урок?
-         Якими ви будете на уроці?
( учні обирають серед переліку слів найбільш влучні і прикріплюють на пелюстках квіток)
                                        Повчальний.    Цікавий.                                                                   Наполегливі.         Уважні.  Навчальний.     Продуктивний.      Працьовиті.           Сумні.        Зібрані.  Активні.   Смішний.     Результативний.              
До якої частини мови належать  обрані слова?  (прикметники)
Фенологічні спостереження. Отож, погода сприятлива  і я бажаю всім під час подорожі гарного настрою і багато цікавих вражень. (запис в зошит числа , класна робота, каліграфічна хвилинка, правильна осанка)

-Сьогодні наш урок незвичний, а  інтегрований. Ми будемо працювати з природознавства та української мови. Ми продовжимо подорож нашою країною , щоб краще знати рідний край, повторимо стиля текстів , самі побудемо авторами і дослідниками.
В подорож я візьму уважність , спостережливість,  пам’ять, уяву, творчість.
Отже, вирушаймо.
.Актуалізація опорних знань. Вправа «Мікрофон»
-         Для подорожі ми  пригадаємо , що вивчали на попередніх уроках
-         - На якому материку розташована Україна?
-         - Яка столиця нашої держави?
-         - Які форми земної поверхні переважають в Україні?
-         - В якій частині України ми живемо? В якій області?
-         - Яка найбільша річка України?
-         Показати природні зони України. Що таке природна зона?
-         Що   таке гори?  З яких частин складаються гори?
-         Як розрізняють гори за висотою?
Асоціативний кущ- з чим асоціюється слово «гори»?
Запис слів в зошит.
Повідомлення теми уроку
Куди ми будемо подорожувати, допоможе дізнатися кросворд.
Сьогодні ми продовжуємо мандрівку природними зонами України, а якою саме природною зоною - дізнаєтесь, коли розгадаєте кросворд.
1.     Розгадування кросворда
1.     Яка столиця України?(Київ))
2.     Ділянка земної поверхні, високо піднятою над рівниною. (Гора)
3.     Невеликі підвищення на рівнинах. (Горби)
4.     Нижня частина гори. (Підніжжя)
5.     Верхня частина гори (Вершина)
6.     Природна зона, в якій знаходиться наше місто ( степи)
7.     Як називається місце,де починається річка ( витік)
Карпати.  Сьогодні ми дізнаємося про рослинність Карпатських гір.
Вивчення нового матеріалу
-На форзаці підручника розглянемо фізичну карту України. Знайдемо Карпатські гори. Визначимо, в якій частині країни вони знаходяться. Яка найвища точка?
( гора Говерла- 2061 метр над рівнем моря)
Яким кольором на карті позначається гора? Зафарбуйте. Чи є ріки, озера?
Робота за підручником- ст.. 130
-         Розглянемо малюнок гір. Бачимо, на вершинах сніг , а тут квітнуть квіти. Чому це так? (відповіді учнів)
-         Чому ж змінюється рослинний світ  від підніжжя гори до її вершини?
Зупинка «Карпатські перлинки»
Перлинки- цікавинки. З тексту підручника , с. 131 , дізнаємося про особливості Карпатських гір .
-         Чи найвищу гори Карпати?
-         Чому в Карпатах часто бувають повені? - Карпатські гори – це місце в Україні, де випадає найбільше опадів: дощів – навесні та влітку, снігу – взимку. На полонині Руська Мокра сніг лежить 116 днів на рік і випадає 1593 мм опадів. Навесні сніг тривалий час лежить на вершинах гір, але з часом тане під променями сонця. Після дощів і танення снігу вода потоками збігає з гір у долини й часто спричиняє повені.
-         Які озера?
Прочитаємо 2 тексти про озеро Синевир- перлинку Карпат.
Пригадаємо типи текстів .
  1) Синевир – найбільше озеро Українських Карпат. Розташоване в Міжгірському районі Закарпатської області. Середня глибина 8-10 м. Озеро утворилося близько 10 тис. років тому. Тут водиться форель озерна, річкова та струмкова.

 2)  Існує така легенда про озеро Синевир.
Колись дуже давно жив граф і була в нього дочка Синь. Покохала вона простого вівчаря Вир. Але батько заборонив їм зустрічатися. Він наказав слугам вбити вівчаря. Синь дуже плакала за своїм коханим, поки всю галявину не заповнили сльозами. Так із сліз утворилося чудове , прозоре озеро, яке люди назвали Синевир. Воно майже круглої форми , а дзеркальна поверхня відбиває блакитне небо.

Випишіть з художнього тексту опис озера. Підкресліть прикметники.

Фізкультхвилинка ( смерека)

-Яке слово ви почули в пісні?
Звичайно, для наших жителів улюбленим місцем відпочинку є ліс.
 Ліс – це будинок для рослин і тварин. Вони в ньому господарі. Ми – лише гості. А гості поводяться ввічливо, тихо, щоб не образити господарів. Ліс – це одне з чудових багатств, яким наділена наша Батьківщина.

-Отже ми наближаємось до зупинки «рослини Карпат» опрацювання тексту
« Рослини Карпат» (с. 132)

Біля підніжжя, на схилах гір, росте листяний ліс.
- Які дерева ростуть у листяному лісі?
- Вище – холодніше, тому з’являються хвойні дерева – ялина європейська (інша назва – смерека), ялиця, модрина. Ліс стає мішаним. Підлісок листяного і мішаного лісів утворюють кущі, характерні й для зони мішаних лісів. Назвіть їх. (Малина, ліщина, ожина, шипшина).гриби
Підберезники- розібрати за будовою
Під деревами ростуть багато грибів: білих, підберезників, підосичників, маслюків, опеньків.
Лише в Карпатах ростуть такі рослини, як білотка альпійська, зуб’янка, дика карпатська гвоздика, крокус.
Що таке полонини?( гірські луки)
Полонини наповнені різнотрав’ям. Є рослини, які ростуть тільки в горах Карпатах.
Опис квітучої рослини, що росте в Карпатах за планом.
Назва рослини.
Розмір
Колір
Вигляд     (зачитування описів)

* Карпати - найбільша гірська система України. Середня висота – 1000 м  і більше.
* Карпати - найвологіше місце в Україні. На полонині Руська  Мокра сніг лежить 116 днів на рік і випадає 1593 мм опадів.
* Карпати - місце в Україні, де найбільше річок. Тут протікає  річка  з найкоротшою назвою - Уж.
* Карпати - місце в Україні, де випадає найбільше снігу. Зима буває до 116 днів, замети сягають 100 см.
* Карпати - місце в Україні, де найбільше лісів.
       * В Карпатах є єдина в світі долина нарцисів (м. Хуст).
   *  У Карпатах ростуть найвищі в Україні дерева. Висота деяких смерек  і модрин сягає 54 м.
      * У Карпатах росте і найменше дерево в Україні - верба туполиста , ЇЇ розмір 12-19 см.
Рефлексія – робота в парах( схематично зобразити, як змінюється рослинний світ Карпат)
Підсумок уроку-
-         Де ми побували?
-         Про що дізналися? (продовж речення)
Домашнє завдання- с. 130-132 , подумати, які тварини можуть проживати в Карпатах відповідно до рослинного світу.














Педагогіка партнерства – новий формат педагогічної діяльності вчителя нової української школи


Педагогіка партнерства – новий формат  педагогічної діяльності вчителя нової  української школи
Дитині недостатньо просто дати знання. Важливо навчити її користуватися ними подальшому житті . Учні спроможні лише відтворювати знання, проте часто не отримують вміння застосовувати їх для вирішення життєвих проблем
У 2018 році відповідно до концепції Нової української школи має відбутися перший набір дітей до1 класу, які вчитимуться за новим освітнім стандартом, створеним на компетентнісній основі. . Новий освітній стандарт проголошує педагогіку партнерства з особистісно зорієнтованим навчанням, у центрі якого – дитина. На відміну від нинішньої школи, де об’єктом пізнання є зовнішній світ (математичні, фізичні, біологічні об’єкти) в особистісно зорієнтованому навчанні вектор діяльності спрямовується на пізнання учнем себе, процесу взаємодії зі світом і смислу власної діяльності.

v  Нові освітні стандарти будуть ґрунтуватися на «Рекомендаціях Європейського Парламенту та Ради Європи щодо формування ключових компетентностей ціложиттєвої освіти» (18.12.2006), але не обмежуватимуться ними. Новий зміст освіти заснований на формуванні компетентностей , що необхідні для успішної самореалізації в суспільстві.  Компетентності-це  динамічна комбінація  знань, вмінь і практичних навичок, способів мислення, професійних, світоглядних і громадянських якостей, морально-етичних цінностей, яка визначає здатність особи успішно здійснювати професійну і подальшу навчальну діяльність на певному рівні освіти .
v  Компетентісний підхід – це спрямованість освітнього процесу на формування і розвиток ключових (базових, основних) і предметних компетентностей особистості. Результатом такого процесу є сформованість загальної компетентності людини, що є сукупністю ключових компетентностей, інтегрованою характеристикою особистості.
Відповідно до проекту нового базового Закону « Про освіту», ключовими для Нової української школи визначено такі компетентності:
01. Спілкування державною (і рідною у разі відмінності) мовами. Це вміння усно і письмово висловлювати й тлумачити поняття, думки, почуття, факти та погляди (через слухання, говоріння, читання, письмо, застосування мультимедійних засобів). Здатність реагувати мовними засобами на повний спектр соціальних і культурних явищ – у навчанні, на роботі, вдома, у вільний час. Усвідомлення ролі ефективного спілкування.
02. Спілкування іноземними мовами. Уміння належно розуміти висловлене іноземною мовою, усно і письмово висловлювати і тлумачити поняття, думки, почуття, факти та погляди (через слухання, говоріння, читання і письмо) у широкому діапазоні соціальних і культурних контекстів. Уміння посередницької діяльності та міжкультурного спілкування.
03. Математична грамотність. Уміння застосовувати математичні (числові та геометричні) методи для вирішення прикладних завдань у різних сферах діяльності. Здатність до розуміння і використання простих математичних моделей. Уміння будувати такі моделі для вирішення проблем.
04. Компетентності в природничих науках і технологіях. Наукове розуміння природи і сучасних технологій, а також здатність застосовувати його в практичній діяльності. Уміння застосовувати науковий метод, спостерігати, аналізувати, формулювати гіпотези, збирати дані, проводити експерименти, аналізувати результати.
05. Інформаційно-цифрова компетентність передбачає впевнене, а водночас критичне застосування інформаційно-комунікаційних технологій (ІКТ) для створення, пошуку, обробки, обміну інформацією на роботі, в публічному просторі та приватному спілкуванні. Інформаційна й медіа-грамотність, основи програмування, алгоритмічне мислення, роботи з базами даних, навички безпеки в Інтернеті та  кібербезпеці. Розуміння етики роботи з інформацією (авторське право, інтелектуальна власність тощо).
06. Уміння навчатися впродовж життя. Здатність до пошуку та засвоєння нових знань, набуття нових вмінь і навичок, організації навчального процесу (власного і колективного), зокрема через ефективне керування ресурсами та інформаційними потоками, вміння визначати навчальні цілі та способи їх досягнення, вибудовувати свою навчальну траєкторію, оцінювати власні результати навчання, навчатися впродовж життя.
07. Соціальні і громадянські компетентності. Усі форми поведінки, які потрібні для ефективної та конструктивної участі у громадському житті, на роботі. Уміння працювати з іншими на результат, попереджати і розв’язувати конфлікти, досягати компромісів.
08. Підприємливість. Уміння генерувати нові ідеї й ініціативи та втілювати їх у життя з метою підвищення як власного соціального статусу та добробуту, так і розвитку суспільства і держави. Здатність до підприємницького ризику.
09. Загальнокультурна грамотність. Здатність розуміти твори мистецтва, формувати власні мистецькі смаки, самостійно виражати ідеї, досвід та почуття за допомогою мистецтва. Ця компетентність передбачає глибоке розуміння власної національної ідентичності як підґрунтя відкритого ставлення та поваги до розмаїття культурного вираження інших.
10. Екологічна грамотність і здорове життя. Уміння розумно та раціонально користуватися природними ресурсами в рамках сталого розвитку, усвідомлення ролі навколишнього середовища для життя і здоров’я людини, здатність і бажання дотримуватися здорового способу життя.
Усі перелічені компетентності однаково важливі й взаємопов’язані. Кожну з них діти набуватимуть послідовно, поступово під час вивчення різних предметів на всіх етапах освіти. Спільними для всіх компетентностей є такі вміння:
• уміння читати і розуміти прочитане
• уміння висловлювати думку усно і письмово
• критичне мислення
• здатність логічно обґрунтовувати позицію
• ініціативність
• творчість
• уміння вирішувати проблеми, оцінювати ризики та приймати рішення
• уміння конструктивно керувати емоціями, застосовувати емоційний інтелект
• здатність до співпраці в команді.
Підбір предметів і тематичних розділів шкільних програм відбуватиметься з огляду на доцільність з точки зору наведених компетентностей.
У рамках запровадження компетентнісного підходу буде створено нову систему вимірювання й оцінювання результатів навчання. Зокрема, буде змінено зміст зовнішнього незалежного оцінювання.
ПЕДАГОГІКА ПАРТНЕРСТВА
Кожна дитина неповторна, наділена від природи унікальними здібностями, талантами та можливостями. Місія Нової школи – допомогти розкрити та розвинути здібності, таланти і можливості кожної дитини на основі партнерства між учителем, учнем і батьками.
«Якщо вчитель став другом дитини, якщо ця дружба осяяна благородним захопленням, поривом до чогось світлого, розумного, у серці дитини ніколи не з’явиться зло», – писав Василь Сухомлинський.
Нова школа працюватиме на засадах «педагогіки партнерства». Основні принципи цього підходу:
•  повага до особистості;
• доброзичливість і позитивне ставлення;
• довіра у відносинах, стосунках;
• діалог – взаємодія – взаємоповага;
• розподілене лідерство (проактивність, право вибору та відповідальність за нього, горизонтальність зв’язків);
• принципи соціального партнерства (рівність сторін, добровільність прийняття зобов’язань, обов’язковість виконання домовленостей).
В основі педагогіки партнерства – спілкування, взаємодія та співпраця між учителем, учнем і батьками. Учні, батьки та вчителі, об’єднані спільними цілями та прагненнями, є добровільними й зацікавленими спільниками, рівноправними учасниками освітнього процесу, відповідальними за результат.
Школа має ініціювати нову, глибшу залученість родини до побудови освітньої траєкторії дитини.
Діалог і багатостороння комунікація між учнями, учителями та батьками змінить односторонню авторитарну комунікацію вчитель – учень.
Будуть широко застосовуватися методи викладання, засновані на співпраці (ігри, проекти (соціальні, дослідницькі), експерименти, групові завдання тощо). Учні залучатимуться до спільної діяльності, що сприятиме їхній соціалізації та дозволятиме успішніше оволодівати суспільним досвідом.
Буде змінено підходи до оцінювання результатів навчання. Оцінки слугуватимуть для аналізу індивідуального прогресу і планування індивідуальної швидкості, а не ранжування учнів.
Оцінки розглядатимуться як рекомендація до дії, а не присуд. Педагогіка партнерства і компетентнісний підхід потребують нового освітнього середовища. Таке середовище допомагають створити, зокрема, новітні інформаційно-комунікаційні технології.
Вони підвищують ефективність роботи педагога, ефективність управління освітнім процесом, а водночас уможливлюють індивідуальний підхід до навчання. Нова школа буде підтримуватися електронною платформою для створення і поширення електронних підручників і навчальних курсів для школярів та вчителів.
Основні засади партнерської технології:
-учитель і цого учні- ділові партнери у досягненні мети
-основа співробітництва- контракт з точно визначеними обов’язками, термінами, результатами, сануціями та фінансуванням
-мета учня- опанувати важливий для нього предмет вивчення
-мета педагога-допомогти йому в реалізації мети (відходимо від авторитарності, вчитель- модератор)
-організація процесу- максимальна самостійність учня. Втручання педагога лише тоді, коли учень потребує допомоги
-постійне формування  узагальнених  алгоритмів вирішення завдань
-максимальна опора на індивідуальні особливості
-використання найновіших  засобів, що можуть сприяти прискоренню процесу
-збереження здоров’я учня
-створення комфортних умов

ВМОТИВОВАНИЙ УЧИТЕЛЬ
Нова школа потребує нового вчителя, який може стати агентом змін. Реформою передбачено низку стимулів для особистого і професійного зростання, щоб залучити до професії найкращих. Насамперед учителю буде надано академічну свободу. Учитель зможе готувати власні авторські навчальні програми, власноруч обирати підручники, методи, стратегії, способи і засоби навчання; активно виражати власну фахову думку. Держава гарантуватиме йому свободу від втручання у професійну діяльність.
Велика увага приділяється матеріальному стимулюванню. У проекті Закону «Про освіту» закладається норма про підвищення місця вчителя у єдиній тарифній сітці. Учителі, які пройдуть добровільну незалежну сертифікацію, будуть отримувати надбавку.
Суттєвих змін зазнає процес і зміст підготовки вчителя.
Учителі вивчатимуть особистісно орієнтований та компетентнісний підхід, управління освітнім процесом, психологію групової динаміки тощо. У зв’язку з цим варто говорити про нову роль учителя – не як єдиного наставника та джерело знань, а як коуча, фасилітатора, тьютора, модератора в індивідуальній освітній траєкторії дитини.
Збільшиться кількість моделей підготовки вчителя. Форми підвищення кваліфікації буде диверсифіковано: курси при ІППО, семінари, вебінари, он-лайн-курси, конференції, самоосвіта (визнання сертифікатів). Учитель отримає право вибору місця і способу підвищення кваліфікації, як передбачено проектом Закону «Про освіту».
На допомогу вчителеві буде створено освітній портал з методичними та дидактичними матеріалами, українськими е-енциклопедіями, мультимедійними підручниками та інтерактивними он-лайн- ресурсами.
Буде кардинально скорочено бюрократичне навантаження, у тому числі завдяки переходу на систему освітнього електронного документообігу (замість, а не в доповнення до існуючої документації).До роботи в школі будуть залучатися найкращі.

ОРІЄНТАЦІЯ НА УЧНЯ
Нова українська школа буде працювати на засадах особистісно орієнтованої моделі освіти. У рамках цієї моделі школа максимально враховує здібності, потреби та інтереси кожної дитини, на практиці реалізуючи принцип дитиноцентризму.
«Є необхідність якомога більше наблизити навчання і виховання кожної дитини до її сутності, конкретних здібностей, майбутньої життєвої траєкторії людини. Це явище я називаю дитиноцентризмом в освіті», – президент Національної академії педагогічних наук Василь Кремень.
Справді, дослідження свідчать, що суттєво покращують результати навчання такі засоби персоналізації навчального досвіду, як робота за індивідуальними планами, окремими навчальним траєкторіями, у рамках індивідуальних дослідницьких проектів.
Освітню діяльність буде організовано з урахуванням навичок ХХІ століття, відповідно до індивідуальних стилів, темпу, складності та навчальних траєкторій учнів: від комунікативних типів завдань (знайти спільну мову з друзями, учителями, однокласниками, батьками, незнайомими людьми) до творчих (креативно-інноваційних).
У навчанні будуть враховані вікові особливості фізичного, психічного і розумового розвитку дітей. З цією метою запроваджується двоциклова організація освітнього процесу .
Буде забезпечено неупереджене та справедливе ставлення до кожного учня, буде подолано будь-яку дискримінацію (за ознакою віросповідання, гендеру, здоров’я, національності тощо).
У Новій школі буде заохочуватися інклюзивна освіта. Для учнів з особливими потребами буде створено умови для навчання спільно з однолітками. Для таких дітей буде запроваджено індивідуальні програми розвитку, включаючи корекційно-реабілітаційні заходи, психолого-педагогічний супровід.

ВИХОВАННЯ НА ЦІННОСТЯХ
Найосвіченіша людина може стати найгіршим злочинцем, якщо не розуміє і не поділяє загальнолюдські цінності. Нова українська школа буде формувати ціннісні ставлення і судження, які служать базою для щасливого особистого життя та успішної взаємодії з суспільством.
Ми пропонуємо вживати поняття  «освіта», «освітній процес» в їх сучасному розумінні, що включає навчання, виховання і розвиток. Виховний процес буде невід’ємною складовою усього освітнього процесу і орієнтуватиметься на загальнолюдські цінності, зокрема морально-етичні (гідність, чесність, справедливість, турбота, повага до життя, повага до себе та інших людей), соціально-політичні (свобода, демократія, культурне різноманіття, повага до рідної мови і культури, патріотизм, шанобливе ставлення до довкілля, повага до закону, солідарність, відповідальність).
Нова школа буде плекати українську ідентичність.
Нова школа буде виховувати не лише відповідальність за себе, а й за розвиток і добробут країни та всього людства.
Виховання не буде винесено в окремі «заняття з моралі». Формування характеру можливе лише через наскрізний досвід. Усе життя Нової школи буде організовано за моделлю поваги прав людини, демократії, підтримки добрих ідей.
Ключовим виховним елементом стане приклад учителя, який покликаний захопити дитину. У Новій школі будуть вимірювати індивідуальні нахили та здібності кожної дитини для цілеспрямованого розвитку і профорієнтації. У цій справі Нова школа буде щільно співпрацювати з позашкільними закладами освіти.
Буде запроваджено програми із запобігання дискримінації, насильства та знущання в школі Відносини між учнями, батьками, вчителями, керівництвом школи та іншими учасниками освітнього процесу буде побудовано на взаємній повазі та діалозі.

Початкова освіта
Навчання починатиметься, як правило, з шести років. Діти з особливими потребами зможуть приходити до школи з іншого віку. Тривалість перебування в початковій школі для таких дітей можна буде подовжити з доповненням корекційно-розвивального складника.
Якість освіти, зокрема з іноземної мови, буде підвищено в кожній початковій школі. Навчання буде організовано за єдиним стандартом, без запровадження предметів з поглибленим рівнем. Це також дозволить уникнути соціальної «сегрегації» та відбору дітей в молодшому шкільному віці.
Перший цикл початкової освіти допоможе учню звикнути до шкільного життя. А саме:
• навчальні завдання і час на їхнє виконання будуть враховувати індивідуальні особливості;
• навчальний матеріал можна буде інтегрувати в змісті споріднених предметів або вводити до складу предметів у вигляді модулів;
• обсяг домашніх завдань буде обмежено;
• навчання буде організовано через діяльність, ігровими методами як у класі, так і поза його межами;
• учитель матиме свободу вибору (створення) навчальних програм у межах стандарту початкової освіти;
• оцінки не будуть виставлятися; найважливіше завдання вчителя – підтримувати в кожному учневі впевненість і мотивацію до пізнання.
У другому циклі початкової освіти в учнів буде формуватися почуття відповідальності й самостійність, зокрема:
Після завершення початкової школи навчальні досягнення кожного учня повинні відповідати стандарту початкової школи. Державна підсумкова атестація здобувачів початкової освіти буде здійснюватися лише з метою моніторингу якості освітньої діяльності закладів і буде проводитися вчителями школи.
• у процесі навчання будуть використовуватися методи, які вчать робити самостійний вибір, пов'язувати вивчене з практичним життям, враховують індивідуальність учня;
• запроваджується предметне навчання; частина предметів буде оцінюватися.
Для формування в учнів цілісної картини світу рекомендовано використовувати міжпредметні зв’язки, інтегровані уроки, бінарні уроки